Thursday, May 02, 2024   
Projekty czytelnicze w klasach VI, VII oraz VIII

„Kocham książkę dlatego, że wprowadza mnie w mój własny świat,

że odkrywa we mnie bogactwa, których nie przeczuwałem."

                                                    Jarosław Iwaszkiewicz

 

Nasza szkoła cały czas stawia na rozwój czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. W związku z tym zaplanowane były i nadal są działania, które pomogą nam w tym priorytecie. Celem projektów czytelniczych jest wyrabianie w młodych ludziach nawyku systematycznego czytania, propagowanie czytelnictwa i zachęcanie do sięgania po dzieła literatury oraz integracja i rozwijanie współpracy między uczniami.

 

 W ramach projektów realizowane były i nadal są różnorodne działania nie tylko na języku polskim, ale także na innych przedmiotach, które pomogą nam zachęcić wszystkich uczniów do częstszego sięgania po książkę. Klasa VI, VII oraz VIII od września do grudnia realizowały projekty czytelnicze z wybraną książką. Finał tych projektów odbył się na lekcjach języka polskiego. Każda klasa miała do przygotowania zadania związane z przeczytaną książką. Uczniowie pracowali w grupach kilkuosobowych, co zacieśniło ich współpracę. Były to grupy mieszane, losowo wybrane. Okazały się trafnym wyborem, bo dzieła wypracowane przez nich na zajęciach były zgodne z tematem książki i bardzo dobrze oraz estetycznie przygotowane.

 

Klasa VI

Projekt czytelniczy w klasie VI realizowany był pt. Nasze sprawy nie do odprawy! na podstawie zbioru opowiadań: „Gorzka czekolada i inne opowiadania”. Książka – to zbiór opowiadań, którą uczniowie klasy VI wybrali do realizacji projektu z nowego zasobu książek uzyskanych dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa, zainteresowała ich tytułami opowiadań – wydały im się ciekawe, bliskie ich wieku, barwne i pełne emocji. Treść książki została doskonale dobrana do ich wieku oraz związana ściśle z tematami, które akurat w tej klasie były bardzo potrzebne, aby poruszyć. Świetnie wpisały się w pracę wychowawczą klasy. Pomogły na pewno rozwiązać niejeden problem nurtujący te młode osóbki, które są w trudnym wieku dorastania i często między nimi dochodzi do konfliktów. Opowiadania te poruszały takie kwestie jak szacunek, tolerancja, zrozumienie, akceptacja, mądrość, miłość. Zadaniem uczniów na początek było zapoznanie się z biografią autorów poszczególnych opowiadań. Jedną z nich była pani Barbara Kosmowska, która gościła u nas w ubiegłym roku, podczas spotkania z ciekawymi ludźmi. Uczniowie między innymi tej klasy uczestniczyli w tym spotkaniu, co jeszcze bardziej pociągnęło uczniów do przeczytania tekstów tej pisarki. Następnie mieli oni do przeczytania wybrane opowiadanie. Cała klasa została losowo podzielona na grupy, a było ich sześć, w których później był realizowany już projekt. Po przeczytaniu opowiadania każda z grup miała do przygotowania grę edukacyjną związaną ściśle z przeczytanym opowiadaniem oraz instrukcję gry dla pozostałych graczy. 29 listopada 2018 roku nastąpił finał projektu, czyli wykonanie całej gry i przedstawienie - zaprezentowanie swojej pracy pozostałym grupom. Następnego dnia podczas zajęć języka polskiego zorganizowaliśmy rozgrywki. Były przygotowane „stoliki gier”. Poszczególne grupy przemieszczały się po klasie, w ten sposób każda grupa mogła spróbować swoich sił przy wszystkich grach. Była to niezwykła lekcja. Lekcja integracji, wspólnej rozrywki, zdrowej rywalizacji, zdobywania wiedzy poprzez zabawę, a przede wszystkim pobudzała uczniów do czytania ze zrozumieniem. Żeby rozpocząć grę, musieli oni najpierw przeczytać instrukcję, która musiała być dołączona do każdej gry. Wystawę gier można było oglądać w sali nr 110, gdzie uczą się uczniowie klasy VI. Wszystkie gry były przygotowane zgodnie z poleceniem, ściśle związane z treścią opowiadań, które uczniowie mieli do przeczytania. Jako nauczyciel byłam pod ogromnym wrażaniem współpracy uczniów w grupach mieszanych i wybranych losowo. Zachwyciły mnie ich wytwory w postaci gier, które są wykorzystywane również podczas innych zajęć z klasami.

 

 

 

 

 

Klasa VII

Projekt czytelniczy w klasie VII pt. „Niewolnicza praca (nie) popłaca” na podstawie książki Francesco D’Adamo „Iqbal”. Książka, którą uczniowie klasy VII wybrali do realizacji projektu z nowego zasobu książek uzyskanych dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa, zainteresowała ich przede wszystkim tajemniczym tytułem, gdyż jest to tylko imię męskie – chłopca oraz przeczytanym fragmentem przez wychowawcę podczas jednej z lekcji wychowawczej. Na kolejnych wspólnych zajęciach szukaliśmy wiedzy na temat niewolniczej pracy, co jest ściśle związane z tematyką książki. Myślę, że to najbardziej poruszyło uczniów i chcieli się zagłębić w ten temat poprzez realizację tego projektu. Książka ta poruszała wcale niełatwy temat, a mimo to, uczniowie klasy VII chętnie go podjęli i bardzo odpowiedzialnie. Wiedzieli, jakie zadania będą mieli do wykonania i każda grupa podjęła się wyzwania Zadaniem uczniów na początek było zapoznanie się z tematem pracy niewolniczej, wyzyskiwaniem dzieci do pracy docierając do różnych źródeł wiedzy. Następnym zadaniem była znajomość treści książki i poznanie biografii głównego bohatera – Iqbala. Kolejnym – finalnym zadaniem było wykonanie projektu, czyli przedstawienia problematyki i wszystkiego, co z treścią książki związane na „wieszaku”. Pomysł na „wieszak” był dowolny, oczywiście każda z grup była zobowiązana do przedstawienia pomysłu nauczycielowi, który nadzorował pracę uczniów. 29 listopada 2018 roku nastąpił finał projektu, czyli wykonanie „wieszaka” przedstawiającego tematykę projektu i książki oraz przedstawienie - zaprezentowanie swojej pracy pozostałym grupom. Była to bardzo ciekawa i bogata w wiedzę oraz cele lekcja. Zajęcia okazały się doskonałą możliwością integracji zespołu klasowego. Wszystkie prace były przygotowane zgodnie z poleceniem, ściśle związane z treścią książki. Wytwory, jakie stworzyli uczniowie w postaci „wieszaka”, na którym „zawisła” treść książki „Iqbal” Francesco D’Adamo, okazały się bogatym materiałem dydaktycznym. Prace uczniów były wyeksponowane na szkolnym korytarzu, co miało zachęcić uczniów z innych klas do przeczytania tej właśnie książki.

 

 

Klasa VIII

Projekt czytelniczy w klasie VIII pt. Przez książkę do II wojny światowej realizowany był na podstawie książki Kimberly Brubaker Bradley „Wojna, która ocaliła mi życie”. Książka, którą uczniowie klasy VIII wybrali do realizacji projektu zainteresowała ich, kiedy po realizacji lektury Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”, nauczyciel przyniósł tę książkę na lekcję języka polskiego i zaczął od samego tytułu, który wydawał im się paradoksem – wojna, która ocaliła komuś życie – dopytywali uczniowie. Następnie wspólnie przeczytaliśmy różne recenzje tej książki, aż w końcu młodzież z zaciekawieniem powoli docierała do jej treści, wypożyczając ze szkolnej biblioteki. Fragmenty książki były też odczytywane na różnych zajęciach. Książka ta poruszała trudny temat wojny, a w tym wszystkim jeszcze trudniejszą sytuację człowieka – a dokładniej dziesięcioletniej bohaterki o imieniu Ada. To ona zachęciła uczniów klasy VIII do zagłębienia się w treść tej wyjątkowej i myślę, że niezapomnianej książki. Zadaniem uczniów było „zamknięcie treści książki w pudełku”. Musieli oni dobrze znać treść tej książki, aby wykonać to zadanie. Tym trudniejsze jeszcze to było, gdyż wiązało się ściśle z przeżyciami bohaterki – Ady. Pomysł na „pudełko” był dowolny, oczywiście każda z grup była zobowiązana do przedstawienia planu i pomysłu na to dzieło nauczycielowi. 04 grudnia 2018 roku nastąpił finał projektu, czyli wykonanie „pudełka” przedstawiającego tematykę projektu i książki oraz przedstawienie - zaprezentowanie swojej pracy pozostałym grupom. Była to bardzo cenna lekcja. Myślę, że książka wniosła wspaniałe wartości, nie tylko na tej lekcji, ale także do życia tych młodych osób. Zajęcia okazały się r również doskonałą możliwością integracji zespołu klasowego. Wszystkie prace były przygotowane zgodnie z poleceniem, ściśle związane z treścią książki i bardzo ciekawe. Pudełka, jakie stworzyli uczniowie, okazały się bogatym materiałem dydaktycznym. Prace uczniów są wyeksponowane w sali nr 206. Projekt okazał się doskonałą formą, w której można spotkać się z książką dotyczącą historii i przeżyć związanych z tym wydarzeniem oraz wcielić się w role bohatera / bohaterki.

 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

Wymiernym efektem opisanych powyżej projektów jest zwiększona ilość odwiedzin uczniów w bibliotece szkolnej, zapisy uczniów do bibliotek publicznych na terenie naszej gminy i nie tylko oraz poprawa jakości czytania przez uczniów, którzy zaczęli traktować czytanie jako ciekawy sposób spędzania czasu.

 

Inf. opr. I. Trzeciak

 


Written By: iza
Date Posted: 2/17/2019
Number of Views: 335

Return
  Search