Wednesday, April 21, 2021   
Wycieczka do Warszawy

 Dnia 11 grudnia 2019 r. uczniowie klasy VIII z opiekunami panią Danielą Moch oraz Danutą Niezgódką zwiedzali Warszawę. Był to wyjazd jednodniowy - "andrzejkowo - mikołajkowy".

Pierwszym punktem programu była wizyta przed Sejmem Rzeczypospolitej Polskiej oraz pamiątkowe zdjęcie przy pomniku  Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego. Następnie przeszliśmy do Pałacu Ostrogskich do Muzeum Fryderyka Chopina.  Dwugodzinne zwiedzanie minęło na oglądaniu eksponatów z całego życia wybitnego polskiego kompozytora, począwszy od czasów dzieciństwa aż do pobytu w Paryżu. Ponadto mogliśmy wysłuchać odtwarzanych utworów Chopina i obejrzeć multimedialne filmy o poszczególnych etapach jego życia. Ta wizyta poszerzyła naszą wiedzę o kompozytorze i każdy z nas był zachwycony ogromem informacji, jakie zgromadzono w Muzeum.
Z kolei wędrując po Zamku Królewskim rezydencji Królów i Rzeczypospolitej oglądaliśmy ciekawe przedmioty codziennego użytku, dowiadywaliśmy się do czego one służyły i przez kogo zostały wykonane. Największe wrażenie zrobiła na nas Sala Tronowa ze względu na piękne złocenia oraz arrasy czyli ścienne tkaniny dekoracyjne naśladujące obrazy tkane z cienkich nici jedwabnych i złotych. Można też było zobaczyć wystawę prezentującą wygląd zamku przed wojną, w czasie oraz po wojnie.
Następnie udaliśmy na Stare Miasto gdzie odwiedziliśmy wiele ciekawych zakątków owianych legendami a na świątecznym Jarmarku zakupiliśmy drobne upominki oraz świąteczne smakołyki. Zwiedzając Bazylikę Archikatedralną Św. Jana Chrzciciela wysłuchaliśmy pięknej legendy o Cudownym Krucyfiksie, nazywany Krucyfiksem Baryczków, który jest najcenniejszym zabytkiem rzeźby późnośredniowiecznej Warszawy.

Uczniowie zobaczyli także słynną Syrenkę, pomnik Małego Powstańca, grób Nieznanego Żołnierza i ... Wszyscy zachwycaliśmy się przepięknymi dekoracjami świątecznymi. Był to wyjazd pełen wrażeń i niezapomnianych przeżyć.


Fotorelację pobierz
 


Written By: dmoch
Date Posted: 1/12/2020
Number of Views: 166

Return
  Search