Wednesday, April 21, 2021   
Projekty czytelnicze w Korytnicy

 W szkole filialnej w Korytnicy odbywały się w miesiącach od października do grudnia liczne  projekty czytelnicze. Dzięki tym projektom uczniowie kl. I - III mieli okazję "zaprzyjaźnić się" z nowymi książkami zakupionymi dla biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

.   "Piknik czytelniczy" dał dzieciom możliwość pełnej swobody w poznawaniu nowych książek, ich przeglądaniu, zabawy, zaczytaniu się...
Każdy z uczniów wybrał sobie po kilka książek do czytania wg swojego upodobania. Następnie wybierając przytulne miejsce na materacu lub dywanie, w ciszy i skupieniu mógł przenieść się w magiczny świat literatury.
Po wstępnym zapoznaniu się z nowościami, ochotnicy wypowiadali się na temat wybranej przez siebie literatury. Na koniec dzieci otrzymały zadanie odgadnięcia tytułów znanych klasycznych bajek i baśni, których fragmenty miały okazję wysłuchać. Piknik czytelniczy dobiegł końca, lecz dzieci czuły niedosyt tego rodzaju zajęć, dlatego  "czytanie stało się tu modne" nawet podczas przerw.

    Strzałem w dziesiątkę okazał się projekt "Podróż do Afryki" z Neli - małą reporterką i bohaterką serii książek podróżniczych o tym samym tytule, które uczniowie kl. I - III mieli okazję poznać i wypożyczyć.  Podczas "Podróży do Afryki" dzieci obejrzały prezentację multimedialną poznając ciekawostki na temat flory i fauny Sawanny, rozpoznawały odgłosy zwierząt, a także oglądały pamiątki z Afryki. Samodzielnie wykonały afrykańskie stroje ludowe lub maski oraz przy afrykańskich rytmach muzyki wykonały taniec. Wszyscy uczniowie brali udział w zajęciach z wielkim zaangażowaniem i zaskakiwały szeroką wiedzą o świecie oraz kreatywnością.

    Niecodziennym wydarzeniem był projekt czytelniczy "Smak i zapach wierszy Jana Brzechwy" połączony z promocją zdrowego odżywiania się. Prezentacja wierszy: "Na straganie", " Pomidor", "Warzywa"... zachęciły uczniów nie tylko do czytania i wypożyczania zbiorów wierszy, ale stały się inspiracją do pogadanki na temat zdrowego żywienia. Dzieci miały okazję poznać "wiersze" wszystkimi zmysłami: poprzez słuch, dotyk, smak i zapach.

    Projekty  przyczyniły się w znaczącym stopniu do wzrostu czytelnictwa wśród naszych dzieci. Uwieńczeniem akcji promującej czytanie był konkurs "Poczytaj mi proszę..." Projekty czytelnicze przeprowadziła p. Alicja Jańczak - opiekun biblioteki szkolnej przy współpracy p. Marleny Wojtczak i p. Moniki Drożdżyńskiej.

 

Fotorelację pobierz


 


Written By: dmoch
Date Posted: 1/12/2020
Number of Views: 118

Return
  Search