Wednesday, April 21, 2021   
Wycieczka do Gniezna

 Dnia 19 grudnia 2019 r. uczniowie klasy VI wraz z wychowawczynią p. Alicją Jańczak oraz opiekunem p. Marcinem Jakóbczakiem udali się na wycieczkę do Gniezna.
Pierwszym punktem programu był teatr im. A. Fredry w Gnieźnie, gdzie wszyscy uczestniczyli w spektaklu "Opowieść wigilijna".

 To znana, czasem zabawna, a czasem wzruszająca opowieść Charlesa Dickensa o magii Świąt Bożego Narodzenia, która posiada moc przemiany ludzkich serc.
Następnie w świątecznym nastroju  wszyscy udali się do Muzeum Początków Państwa Polskiego, aby wziąć udział w warsztatach, lekcji muzealnej oraz zwiedzaniu eksponatów muzeum.
"Napisz kronikę Krzywoustemu" - to  zadanie, jakie postawiono uczniom podczas warsztatów, gdzie uczestnicy dowiedzieli się, komu zawdzięczamy pierwsze księgi i w jaki sposób je pisano. Nie zabrakło również ćwiczeń z użyciem pióra, atramentu i pergaminu, co okazało się nie lada wyzwaniem.
Natomiast podczas  lekcji muzealnej uczniowie dowiedzieli się, jak żyli ludzie 1000 lat temu. Mieli okazję obejrzeć i dotknąć replik przedmiotów codziennego użytku oraz broni z epoki wczesnego średniowiecza.
Ostatnim punktem wycieczki było Wzgórze Lecha, gdzie wznosi się jeden z najcenniejszych zabytków Polski: Katedra Gnieźnieńska. Pani przewodniczka odsłoniła dla całej grupy tajemnicze podziemia gotyckiej katedry. Na zakończenie uczniowie  podziwiali unikatowy zabytek romańskiej sztuki odlewniczej z XII w. - Drzwi Gnieźnieńskie, a także poznali historię życia Św. Wojciecha.

Fotorelację pobierz


Written By: dmoch
Date Posted: 1/7/2020
Number of Views: 180

Return
  Search